Jak skutecznie usunąć SIDOLUX z terakoty

Czyli podłogi drewniane, pvc, linoleum, gres, marmumr, kamień itp...

Moderator: modek

Jak skutecznie usunąć SIDOLUX z terakoty

Postprzez McRob » czwartek, 17 wrz 2009, 14:05

Witam ,
jestem nowy w temacie czyszczenia podłóg twardych , a mam zapytanie o wyczyszczenie terakoty pokrytej wieloma warstwami SIDOLUXA a następnie jaj zakonserwowanie już nie tym preparatem .
Pytanie sprowadza się do tego jakiej użyć chemii , jakich maszyn i jaka powinna być wartość takiej usługi biorąc pod uwagę metraż ok do 20 m2.

Proszę o pomoc bo wiele osób broni się przed wykonaniem tej usługi.

Pozdrawiam.
McRob
Nowy

Jak skutecznie usunąć Sidolux z Terracotty

Postprzez DomRam » czwartek, 17 wrz 2009, 18:10

przepraszam za to pytanie : ale czy wiesz co to jest terracotta?
i czy masz wyczyścić i zabezpieczyć terracottę czy np gres w kolorze terakoty?

do "cegłówki" :lol: są specjalne produkty, ale usługa będzie kosztowna, poprzez użycie impregnatu lub impregnatu i powłoki nadającej antyczny wygląd lub koloryzującej - mocniejsza barwa (bardziej czerwień,kasztan niż blada ochra). ... daj znać jeżeli to terracotta
DomRam
Nowy

Re: Jak skutecznie usunąć SIDOLUX z terakoty

Postprzez McRob » piątek, 18 wrz 2009, 08:44

Witam ,
ta terakota to jakieś płytki kamionkowe , kamienne lub jakiś rodzaj gresu czyli nic szczególnego w porównaniu z innymi podłogami. Więc może teraz ktoś się wypowie.
Pozdrawiam.
McRob
Nowy

Postprzez Ewa J. » piątek, 18 wrz 2009, 14:57

Cześć,
Miałam ostatnio taki przypadek: bardzo duża szkoła, kilka ładnych lat dziewczyny "konserowowały" tam posadzkę sidoluxem właśnie. Konserwacja wyglądała w ten sposób, że nie ściągały warstwy sidoluxa żadnym striperem czy zmywaczem do wosków, jedynie na bieżąco ją myły. Po kilku latach takiego "mycia" efekt można sobie wyobrazić: warstwa brudu, warstwa sidoluxu, warstwa brudu, warstwa sidoluxu i tak dalej...
W końcu posadzka zmieniła kolor.
Konferowaliśmy na różne sposoby - nie wszystkie firmy sprzątające chciały się podjąć ściągania tego, a reszta za takie ciężkie pieniądze, że szok. Wreszcie panie sprzątające WŁASNORĘCZNIE doczyszczały te posadzki. Używały do tego naprzemiennie odtłuszczacza i stripera. Oraz oczywiście padów. Podłoże odzyskało pierwotny kolor, a posadzka została odpowiednio zabezpieczona polimerem. Efekt zadziwiający. Jestem przekonana, że w połączniu z szorowarką i odpowiednimi środkami da się to zrobić. Natomiast nic nie moge powiedziec na temat kosztów.
Pozdrawiam,
Ewa J.
Sprzątam, piorę i szoruję - mnie ta praca fascynuje!!!
Ewa J.
Nowy

Postprzez DomRam » piątek, 18 wrz 2009, 15:30

musisz użyć środka do mocnych zabrudzeń, który oprócz rozpuszczania tłutego brudu, zabrudzeń olejowych rozpuszcza woski i polimery - ok. pH12 - do usunięcia Sidoluxu próbuj od mniejszego stężenia.
Gdy się z tym uporasz najlepiej przy użyciu szorowarki i odkurzacz zbierającego wodę, wypłukaj dorze powierzchnie.
Trudno mi powiedzieć ile czasu będziesz bawił się z Sidoluxem i doczyszczaniem.
Impregnacja - Gdy wyschnie - należałoby nanieść impregnat - pędzlem , szmatką, mopem - nadmiar zetrzeć - po 4 godzinach powinno wyschnąć (ale właściwości swoje osiąga dopiero po 24godzinach)- koszt 1l to ok 60-90 zł netto a tyle będzie potrzebne na 20m2.
Zabezpieczenie - następnie nanieść 1 warstwe środka zabezpieczającego i nadającego połysk. - koszt 1 l to ok 30 -45 zł
Ta zabawa może zająć cały dzień - więc zastanów się ile kosztuje twój dzień pracy.
TO SĄ BARDZIEJ SKOMPLIKOWANE USŁUGI I MAŁA POWIERZCHNIA, TRACISZ CZAS , który kosztuje (przy większej powierzchni trochę inaczej się to rozkłada)
Impregnacja jest kosztowna - to zazwyczaj o 50% lub 100% droższa usługa niż doczyszczanie (1m2 samej impregnacji nie taniej niż 6-7 zł)
ZA MNIEJ NIŻ 600,00 ZŁ - raczej nie warto się tego podejmować
DomRam
Nowy

Postprzez TOMADEX » środa, 14 paź 2009, 15:51

Szanowny McRob... usuwanie Sidoluxu nie jest taką złożoną sprawą. Jak juz ktos wcześniej wspomniał wystarczy rozłożyć odpowiedni stripper w odpowiednim rozcieńczeniu pozostawić na kilka minut i szorowarką szorować. Dokładnie zneutralizować (przemopować)... tyle. Może się jednak zdażyć, że czynnośc trzeba będzie wykonać dwukrotnie.. z racjii na grubą warstwę lakieru no i brudu... Sam często spotykam się z takimi pomysłami w naszych obiektach. Najciekawsze jest to, że czynność kładzenie polimeru kosztuje od 4-12zł za m2 a zdjęcie go i położenie ponowne wykonuje się od 6-20zł za m2... a może i drożej. Zależy oczywiście od rodzaju lakieru, wielkości pow...itd. Pomimo tego szkoły często same dalej kładą lakier same, idąc w zaparte, że nie ważne czy czysto - ma błyszczeć! No cóz... delikatnie ujmując - rozum sprzątaczek w takich instytucjach nie jest w stanie przyswoić sobie wiedzy na temat profesjonalnego utrzymywania czystości i ogranicza się on jedynie do lakierowania i mopowania ludwikiem albo bielinką :)
TOMADEX ==PORFESJONALNA CZYSTOŚĆ==
-chemia przemysłowa Royal
-środki higieniczne, urządzenia
-wózki i zestawy porządkowe
-usługi i doradztwo w zakresie kompleksowego sprzątania
TOMADEX
Stały bywalec

Postprzez andrzej zabiega » środa, 14 paź 2009, 22:22

mam taka drobną skromną prośbę: używajmy fachowych określeń w swoich wypowiedziach;
rozumiem, że każdy może sie pomylić, ale chyba są granice;
lakier?
jaki lakier?
nie wprowadzajmy w błąd czytelników forum;
andrzej zabiega
Stały bywalec

Postprzez Ewa J. » czwartek, 15 paź 2009, 11:29

Drogi TOMADEXIE, zgadza się, że ściąganie sidoluxu nie jest czynnością skomplikowaną, niemniej jednak jest niesłychanie czasochłonne. Tym bardziej, że panie sprzątające zazwyczaj traktują Sidolux jako lek na całe zło, leją to "skolko ugodno", a przede wszystkim popełniają grzech nie ściągania poprzednich warstw. To co napisałeś o osobach utrzymujących czystość to jest najprawdziwsza prawda. I często się spotykamy z problemem sprzątaczek, które "zęby zjadły na sprzątaniu" i absolutnie nic nowego się NIE NAUCZĄ, bo przecież już WSZYSTKO WIEDZĄ. Koszmar. Zamiatanie posadzki przed myciem to strata czasu, a dwuwiaderkowy zestaw sprzątający to niepotrzebna rozrztność.
Pozdrawiam,
Ewa
Ewa J.
Nowy

Postprzez formor » czwartek, 15 paź 2009, 19:44

Ewo masz rację, ja wszedłem jako firma sprzątająca na obiekt (6 sprzątaczek), gruba tłusta warstwa past i brudu, szmaty na kijach i wiadra metalowe.
Zrobiłem szkolenie, kupiłem wózki, mopy, szorowarkę, odkurzacze itp. Tydzień czasu czyściliśmy wszystko aż wyszły naturalne kolory. Przez 2 miesiące byłem na obiekcie 2 razy w tygodniu, pilnowałem żeby używały odpowiedniej chemii i sprzętu. Potem miałem inną pracę i nie zaglądałem tak kilka tygodni a pracownik dowoził chemię.
Wracam na obiekt, patrze sprzątaczka jedzie szczotką z nawiniętą szmatą a obok wiadro! Na pytanie co sie stało - aaaa tak wygodniej i szybciej - mówi. No qfa ręce mi opadły, w składziku połamane stelaże i zakurzone wózki, w kącie stos brudnych mopów....
A pies wam mordę lizał, właściciel obiektu nie ma uwag do ich pracy więc zabrałem sprzęt póki nie zdewastowały do końca i dałem spokój.... nie mam siły walczyć z "babami" co na sprzątaniu zęby zjadły... :mrgreen:
Na szczęście firma dzierżawiąca budynek padła i nie musiałem się wstydzić, że znajomi zobaczą jak "firma" sprząta. Jednak teraz jestem uparty i walczę o prawidłowe wyszkolenie sprzątaczek, jak się jakiejś nie podoba, żegnamy się....
===================================
Dystrybucja chemii Tersus, A Clean Partner
Sprzedaż maszyn Numatic, Santoemma, Truvox
Usługi sprzątania, kosmetyka aut,
formor
Nowy

Postprzez gustaff » czwartek, 15 paź 2009, 20:39

Offtopikowa historia z życia wzięta:
Pytam się kobiety na obiekcie biurowym:
- Co tu tak smierdzi?
Obruszyła się okrutnie.
- Jak to śmierdzi?
i zaczęła coś tam gadać. Patrze do jej zestawy podręcznego a tam zatęchłe ściereczki (jedne z droższych z mikrofazy). Zaczynam się gotować więc kobiecina szybko zmienia temat.
- Wie Pan co oni nam tu dają do sprzątania? Taki środek co to dopiero śmierdzi. Musiałem sama z własnych pieniędzy kupić Ludwika bo tamtym sie nie dało sprzątać.
Zaciekawiła mnie, więć mówie:
- To niech Pani pokarze ten środek.
Przyniosła mi któryś z tej nowej linii zapachowej Ecolaba :lol:
gustaff
Stały bywalec

Postprzez TOMADEX » piątek, 23 paź 2009, 12:42

... taak to pospolity problem. Obecnie jestem w fazie rozmów z jednym z Urzędów Gminnych i tam również wszystko w Sidoluxie /wszystko!!! od sali konferencyjnej w panelach po korytarze w marmurach i gresach po sanitariaty w terakocie/. Najciekawsze jest to, że kazano biednym sprzątaczkom usuwać warstwy szczotkami ryżowymi.... :lol: O maszynie nie wspominam nawet bo budżet makabrycznie niski więc tylko pad ręczny i stripper. Biedne kobiety czuły się jak w szkole... słuchały o tym wszystkim i widziałem, że bez większego zrozumienia raczej. Warstwy z 4 lat na powierzchni 3000m2. Kierownik sie uparł - i ręcznie po pracy docierają - nawet bez odkurzacza mokrego... ściągają wszystko mopami albo pieluchami na kolanach... no bez słów pozostawiam taka sprawę... chcieliby wszyscy aby po kosztach sprzątać do cna. Śmiech mnie ogarnia na takie placówki użyteczności publicznej, które wyłożone w marmurach a nie mają grosza na sprzątanie tych marmurów.
TOMADEX ==PORFESJONALNA CZYSTOŚĆ==
-chemia przemysłowa Royal
-środki higieniczne, urządzenia
-wózki i zestawy porządkowe
-usługi i doradztwo w zakresie kompleksowego sprzątania
TOMADEX
Stały bywalec

Postprzez Agnes » piątek, 23 paź 2009, 14:46

Mają mają na wszystko tylko nie na sprzątanie .N balety ,na wycieczki ,na dożynki cięzkie pieniądze wydają ,i jeszcze na inne różne sprawy tylko nie sprzątanie bo przecież na tym najłatwiej zaoszczędzić .W moim mieście jest piękne centrum kultury po rozbudowie dwa lata ,a już weszła ekipa do remontów a taki brud że sobie nie wyobrażacie ,w łazienkach gdzie dzieci chodzą się załatwiać na podłodze leżą papiery do wycierania d... a płytki to wyglądają jakby to był obiekt postawiony 10lat temu .4000m2 sprząta albo nie sprząta 2 sprzątaczki .Najlepsze jest to że człowiek który chciał coś tam zmienić to go odwołali .Paranoja .
Agnes
Nowy

Postprzez andrzej zabiega » piątek, 23 paź 2009, 21:33

Panowie, Panowie ...
jednym z zadań wszystkich w branży jest zmiana mentalności klientów w patrzeniu na czystość; i nie ma co biadolić, bo wszyscy wiemy w jakim otoczeniu pracujemy; oby ta chęć zmiany swiadomości była u wszystkich stron - sprzedawców, usługodawców i użytkowników;
a to gdzie się rozchodzą pieniądze to raczej nie nasza sprawa;

wracając do tematu - trzeba szorować używając striperów o pH nawet 14 najlepiej z funkcją intensywnego rozpuszczania;
jeżeli mamy doczynienia z linoleum lub kauczukiem - pH10 i w żadnym wypadku więcej;
szorować niestety do skutku; ile razy? może nawet 10;
najpierw przeprowadzić próby czyszczenia na niewielkiej powierzchni, aby stwierdzić jak gruba jest ta powłoka, aby dobrze wycenić usługę (może się okazać, że lepiej będzie dla wszystkich gdy wymieni się podłogę);
z doświadczenia wiem, że sidolux nie jest najgorszą powłoką do usunięcia - są lepsi w tej dziedzinie;
jest też inna prawda - najlepszy produkt źle aplikowany stwarza ogromne problemy przy usunięciu;
andrzej zabiega
Stały bywalec

Postprzez Ewa J. » piątek, 23 paź 2009, 22:32

Andrzeju (jeśli mogę tak bezpośrednio...) nie tylko Panowie, Panowie.... :):)
Do rzeczy: czasami ręce opadają. wiem, że teraz nieładnie się wyrażę o osobach, które szkolę, ale krowa z mentalnością krowy na granicy, tą właśnie krową zostanie. Chyba, że ma nad sobą mądrzejszą, a do tego decyzyjną osobę. Nie powiem, że na szkoleniach zęby zjadłam, ale trochę tego przewałkowałam. I problem nie jest w środkach, których one używają (zazwyczaj one i ze wstydem muszę powiedzieć, że z doświadczenia mi wynika, iż kobiety sprzątające są mniej reformowalne od mężczyzn), więc - nie podłe środki. Nie podły sprzęt, ale PSYCHIKA. Można włądować kupę kasy w narzędzia pracy, co z tego, ta i owa zaraz pobiegnie do kiosku oszołoma czy innego takiego kupić tetrę. Ok, tetra nie jest zła. Ale płyn typu pucuś za 0,70 zł lany z uporem maniaka do mycia szyb, blatów i podłóg???
Wiem, wiem. Naszym zadaniem jest praca nad tymi ludźmi. Ale, o matko, czasami wolałabym wziąć mopa i sama to wszystko posprzątać, niż tłumaczyć. I czasami to robię.
Jestem praktykiem, niejeden syf doczyściliśmy razem ze szkolonymi, ale czasami lepiej głazy przerzucać.
Ale ciągle jestem optymistką.
Pozdrawiam,
Ewa
Edit: Chyba odbiegłąm troszkę od głónego wątku, za co przepraszam. :)
Ewa J.
Nowy

Postprzez andrzej zabiega » piątek, 23 paź 2009, 23:54

przpraszam Panie;
te kobiety w ortalionowych fartuszkach, administratorów wszelkiej maści, wykształcenia i pozycji społecznej, zarządzających firmami (też niestety czesto z branży) proponuję traktować jako oczywistą oczywistość jeszcze przez najbliższe 10 może 15 lat;
ot taki koloryt pracy;
wszyscy to przechodzimy;
andrzej zabiega
Stały bywalec

Powrót do Pielęgnacja i zabezpieczanie podłóg twardych