czyszczenie dywanu z wiskozy

Wszystko o praniu i czyszczeniu wykładzin, dywanów i tapicerek. Metody, maszyny, środki chemiczne, porady specjalistów i zapytania początkujących

Moderator: Piotr-Gdansk

czyszczenie dywanu z wiskozy

Postprzez tygrys79 » sobota, 20 cze 2009, 13:39

Witam. Dzisiaj kobieta przywiozła mi dywan z wiskozy, nigdy dotad nie czyscilem dywany z takiego materiału, prosze doswiadczone osoby o porade jak sie do tego zabrac jak i czym to czyscic.Dzieki z gory za odpowiedzi
tygrys79
Nowy

Postprzez kanar » sobota, 20 cze 2009, 14:13

kanar
Nowy

Postprzez masaro » sobota, 20 cze 2009, 19:55

Współczuję, ja omijam takie z daleka jeżeli mi się uda. Przede wszystkim dlatego, że klienci kupili sobie papierowy dywan a są przekonani, że zostali posiadaczami dywanu jedwabnego.

Kolega Marcin czyszczenie omawia dość szczegółowo, na pewno w warunkach domowych wyczyścić sie ich nie da a jedynie powierzchownie ostrożnie odkurzyć.

Miłej walki życze.
masaro
Stały bywalec

Re: czyszczenie dywanu z wiskozy

Postprzez rogo » poniedziałek, 2 kwi 2012, 10:28

odgrzebuję temat, ponieważ nie znalazłem informacji na temat czysczenia dywanów tego typu. Trochę czasu upłynęło od jego założenia może macie jakieś sposoby na bezpieczne czyszczenie tego typu dywanów ?
rogo
Nowy

Postprzez ALANEK » wtorek, 3 kwi 2012, 00:12

rogo napisał(a):odgrzebuję temat, ponieważ nie znalazłem informacji na temat czysczenia dywanów tego typu. Trochę czasu upłynęło od jego założenia może macie jakieś sposoby na bezpieczne czyszczenie tego typu dywanów ?

Miałeś kiedyś taki do czyszczenia, że pytasz? bo przez moje ręce przewinęły się już setki dywanów i ani razu nie miałem tego dziadostwa... :roll:
http://StudioPorzadku.pl

Pranie wykładzin Kraków / Czyszczenie tapicerki Kraków
Mycie witryn Kraków / Wynajem odkurzaczy piorących Kraków
ALANEK
Stały bywalec

Postprzez robertos1020 » wtorek, 3 kwi 2012, 00:24

i jak to cudo prac, przecież sie rozpuści :)
http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82%C3%B3kna_wiskozowe
robertos1020
Stały bywalec

Postprzez rogo » wtorek, 3 kwi 2012, 00:32

ALANEK napisał(a):
rogo napisał(a):odgrzebuję temat, ponieważ nie znalazłem informacji na temat czysczenia dywanów tego typu. Trochę czasu upłynęło od jego założenia może macie jakieś sposoby na bezpieczne czyszczenie tego typu dywanów ?

Miałeś kiedyś taki do czyszczenia, że pytasz? bo przez moje ręce przewinęły się już setki dywanów i ani razu nie miałem tego dziadostwa... :roll:

no właśnie leży sobie taki u mnie i narazie przekładam go na koniec kolejki :lol:
Myślałem żeby może potraktować go na sucho - mam na stanie proszek Sebo, ale boję się też czy szorowarka tego wynalazku nie zniszczy, dywan bardzo jasny i dosyć brudny

Tutaj http://www.moje-dywany.pl/content/6-czyszczenie-dywanow niby piszą że można prać
rogo
Nowy

Postprzez robertos1020 » wtorek, 3 kwi 2012, 00:37

to ręcznie powcieraj , albo zadzwoń do konkurencji i zapytaj jako klient jaką metodą będą prac bo masz taki dywan i chcesz wiedzieć jak będzie wyglądać pranie,czyszczenie
robertos1020
Stały bywalec

Postprzez rogo » wtorek, 3 kwi 2012, 00:41

jak tu cisza w temacie to przypuszczam że moja konkurencja też nic nie będzie wiedziała :lol: Dywan jest turecki, na metce jest adres internetowy dystrybutora, zrobiłem sobie nawet zdjęcie tej kartki żeby znaleźć jakiś kontakt, ale aparat został w firmie :lol:
rogo
Nowy

Postprzez robertos1020 » wtorek, 3 kwi 2012, 01:04

podeślij na pw namiary to i ja zapytam bo mnie ciekawi ten temat, któż wie czy nie trafie na taki dywan :)
robertos1020
Stały bywalec

Postprzez Piotr-Gdansk » wtorek, 3 kwi 2012, 01:08

raczej nie szukałeś ......

Marcin napisał(a):Trzeba zacząć od wyjaśnienia, co to jest wiskoza. Jest to włókno powstające w procesie przetwarzania celulozy, a więc mniej więcej takiego samego materiału wyjściowego, jak papier... Stąd wstręt wiskozy do wody.

Po praniu dywan wiskozowy nigdy nie będzie wyglądał już tak równomiernie lśniąco, jak wtedy gdy jest nowy. Należy to stanowczo uświadomić klietowi. Jeśli nie akceptuje tego faktu - odmówić prania. W razie czego tłumacząc użyć porównania, co by się stało z papierowym talerzykiem jednorazowym po wymyciu w zmywarce do maszyn... czy miałby wygląd tak jak nowy z paczki?

Dobitnie ten problem widac w każdym miejscu, które zapierał klient. Runo w takim miejscu jest zwykle zaburzone, układa się nieregularnie. W efekcie, gdy patrzymy na dywan od jasnej strony, widać ciemną plamę, a gdy od ciemnej jasną. Jeśli nie zorientujemy się, że dywan jest wiskozowy i polecimy z nim standardowo, to taki masakryczny wygląd będzie na całości dywanu.

Tyle straszenia... Was i klientów jednocześnie...

Jak zatem prać dywan wiskozowy?

1. Dokładnie odkurzyć i ewentualnie wytrzepać, ale lepiej ręczną trzepaczką, niż nawet taką fajną, jaką sprzedaje Pathar, ponieważ może się nam w trwały sposób odcisnąć na dywanie kratka.

2. Sprawdzić stabilność kolorów w rekacji na prespray, który macie zamiar użyć. Dobra wiadomość jest taka, że wiskoza jest dość stabilna, jesli chodzi o kolory.

3. Przygotować roztwór presprayu (silny środek do wstepnego rozpuszczenia brudu), ale tylko w letniej, a nie jak zwykle ciepłej/gorącej wodzie. Wyczyscić frędzle od spodu (gdzieś na forum pisałem o czyszczeniu frędzli), czyli sprysakć prespreyem, wetrzeć (szczoteczka do paznokci), odczekać 10min, ponownie wetrzeć i wypłukać ekstrakcyjnie.

4. Odwrócić dywan runem do góry i cały spryskać presprayem. Prespray wcierać wyłącznie zgodnie z kierunkiem runa (z włosem i pod włos), ręczną szczotką, lub CarpetCleanerem (lekka walcówka) z miękkimi szczotkami - też tylko przód i tył, nie na boki (!), unikać klinów (!).

5. Odczekać 10-15 min, lub jeśli jesteśmy pewni stabilności kolorów zwinąć deliatnie dywan, żeby prespray nie wysechł i zostawić na godzinę/dwie.

6. Płukac ekstrakcyjnie tylko zimną wodą z chemią przewidzianą do ekstrakcji, tylko zgodnie z kierunkiem runa.

7. Przylizać runo szczotką ręczną

8. Podsuszyć wstępnie na leżąco, używając mocnego wentylatora (nie stawiać go na dywanie)

9. Powiesić w suszarni i porządnie suszyć. Trzeba pamiętać, że dywany wiskozowe pomimo, że są cienkie, to bardzo kiepsko schną. Jest to związane z bardzo gęstą osnową, nie przepuszczającą powietrza i skorupą jaką tworzy przylizane runo.

10. Jak nam się wydaje, że dywan już jest dość suchy, to go zdejmujemy i dokładnie zaczesujemy runo pod włos, grzebieniem do czesania psów (jeden rząd cienkich, gęsto ułożonych pręcików)

11. Dywan z tak otwartym runem ponownie wieszamy w suszarni, do całkowitego wyschnięcia.

12. Zaczesujemy delikatnie runo z włosem, bez nadmiernego przyklepywania, żeby zachowac nieco puszystości.

Nadal macie ochotę prać dywany wiskozowe? Ja już dawno nie mam, chociaż od czasu do czasu to robię. To jak zabawa z krokodylem - przyjemność wątpliwa, a cholernie niebezpiecznie.

Dają się wirować, jeśli dysponujecie wirówką specjalnie zrobioną do dywanów, chociaż ciężko ddają wodę w związku z gęstą osnową.

Bardzo często wiskoza trafia do nas do prania już zmasakrowana przez kogoś, kto nie miał świadomości jak to prać i kompletnie już zwichrował runo. Nie przypomina ono już kompletnie jedwabiu. W takim wypadku śmiało można prać standardowo, bo całe zło naspaiło już przy poprzednim praniu - nic więcej się nie stanie. Czy można "naprawić" zmasakrowany dywan? Nie i już!

Miłej zabawy :)

PS. Zapomniałewm o ważnej sprawie - skasować klienta podwójnie lub potrójnie, za cały Wasz czas i fatygę. Jak ktoś kupuje badziewie, to musi boleć! Jak mu się wydaje, że kupuje jedwab, to ma z czego zapłacić :)
Piotr-Gdansk
Moderatorzy

Postprzez rogo » wtorek, 3 kwi 2012, 09:57

Piotr - dzięki u mnie wyszukiwarka nie znalazła tego postu Marcina :D, generalnie większość uwag zgodna z tymi, które zawierał opis w linku który ja znalazłem w necie, pozostaje mi tylko spróbować tej "zabawy z krokodylem" :lol:
rogo
Nowy

Postprzez andrzej zabiega » wtorek, 3 kwi 2012, 11:20

dywany z wiskozy zalecamy czyścić wyłącznie produktem o nazwie Piana Aktywna; nanieść pianę równomiernie na powierzchnię i zostawić na 4 godziny; nie dotykać, nie używać żadnych szczotek, wspomagania czy innych działań; po 4 godzinach odkurzyć odkurzaczem;
wiskoza bardzo źle znosi wodę oraz ingerencję mechaniczną w wilgotne włókna;
andrzej zabiega
Stały bywalec

Postprzez ALANEK » wtorek, 3 kwi 2012, 13:38

a może Vaniszem albo Wezyrem? :lol: tak na serio to jak nie masz OC to bym odpuścił takie zlecenie na wszelki wypadek, albo spróbował tak jak Marcin pisze.
http://StudioPorzadku.pl

Pranie wykładzin Kraków / Czyszczenie tapicerki Kraków
Mycie witryn Kraków / Wynajem odkurzaczy piorących Kraków
ALANEK
Stały bywalec

Postprzez rogo » wtorek, 3 kwi 2012, 20:51

ALANEK napisał(a):a może Vaniszem albo Wezyrem? :lol: tak na serio to jak nie masz OC to bym odpuścił takie zlecenie na wszelki wypadek, albo spróbował tak jak Marcin pisze.

dywanik zrobiony, robota faktycznie mało przyjemna, ale poszło
rogo
Nowy

Następna strona

Powrót do Pranie, czyszczenie dywanów, wykładzin, tapicerek